Bez kijków nie podchodź

Bez kijków nie podchodź. Ale za to z kijkami? Panie z Enklawy Kryształowej trzy razy w tygodniu – we wtorki, czwartki i soboty o godz. 9.30 wyruszają na godzinne nordic walking po Osiedlu Bażantowo pod okiem wykwalifikowanej instruktorki. Każdy może do nich dołączyć.

Tekst i zdjęcia: Bartłomiej Wnuk

Punktualnie o godz. 9.30 w ogrodzie Enklawy Kryształowej następuje poruszenie. Mieszkanki w kolorowych adidasach, z kijkami w rękach gromadzą się wokół Lucyny Kołodziej na około 10-minutowej rozgrzewce. Zaczynają od śródstopia, potem przez biodra i ramiona dochodzą do szyi, aż wreszcie chwytają kijki i… już ich nie ma!

– Zwykle trzykilometrowy spacer zajmuje nam 40-50 minut. Nasza trasa wiedzie przez Osiedle Bażantowo: przez Pijarską oraz łąkę dochodzimy do ulicy Szarych Szeregów i dalej – do Szałwiowej. Stamtąd wracamy do Enklawy Kryształowej – mówi Lucyna Kołodziej, która prowadzi recepcję, salon klubowy i pomaga mieszkańcom w codziennych sprawunkach. Jest kimś w rodzaju gospodyni Enklawy Kryształowej. Aranżuje wspólną przestrzeń, pomaga w organizacji czasu i rozwiązywaniu codziennych problemów mieszkańców: organizuje zakupy, sprzątanie i pomoc w drobnych pracach domowych, a od minionego lata prowadzi także zajęcia nordic walking (jest wykwalifikowanym instruktorem tego sportu).

– Jestem po endoprotezie kolana i zajęcia z panią Lucynką to dla mnie świetna rehabilitacja. Jeśli o mnie chodzi, to mogę uprawiać nordic walking przez cały rok, bez względu na porę roku, byleby nie było ślisko – mówi pani Krysia, mieszkanka Enklawy.Słowa mieszkanki potwierdza instruktorka. – Nordic walking to wymarzony sport dla seniora, bo nie wymaga dużego obciążenia organizmu. Idzie się w swoim tempie, co jest wyjątkową zaletą dla osób starszych. Dodatkowo, aktywność fizyczna, szczególnie na świeżym powietrzu poprawia krążenie, działanie układu oddechowego, kondycję fizyczną i ogólne zdrowie. Inaczej niż przy zwykłym marszu, w nordic walking zaangażowane są także mięśnie górnej części ciała, w sumie ponad 90 proc. wszystkich mięśni – mówi Lucyna Kołodziej.

Obserwując to, co w każdy wtorek, czwartek i sobotę rano dzieje się pod Enklawą Kryształową oraz na ulicach i łąkach Bażantowa, nie ma się wątpliwości, że ten sport wpływa także na życie towarzyskie. Jak przyznają same uczestniczki, rozmowa podczas wspólnego treningu zawsze się klei, to tego stopnia, że czasem w las odchodzi technika. – Ale wtedy zawsze możemy liczyć na czujność pani Lucynki – dodają.

DSC_5475


Enklawa Kryształowa
Enklawa Kryształowa to kompleks budynków przeznaczonych dla seniorów, którzy chcą się cieszyć samodzielnością, a w razie potrzeby mieć dostęp do całodobowego serwisu świadczonego przez wykwalifikowanych pracowników. W skład Enklawy wchodzą trzy budynki, a w planach jest budowa czwartego. We wrześniu pierwsi mieszkańcy świętowali rocznicę przeprowadzki do Kryształowej.


Nordic walking w trzech krokach

Nordic walking został wymyślony w Finlandii w latach 20. XX wieku, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych. To połączenie tradycyjnego marszu z techniką jazdy na nartach biegowych. Choć na pierwszy rzut oka wygląda niewinnie i prosto, to żeby w pełni wykorzystać dobrodziejstwa tego sportu, trzeba poznać technikę chodzenia z kijami. Oto krótka instrukcja w trzech krokach:

1. Naukę należy zacząć bez kijów, stawiając długie kroki od pięty. Trzeba przy tym zwrócić uwagę, aby plecy były wyprostowane, ramiona rozluźnione i patrzeć w dal, a nie w ziemię przed sobą.

2. Zachowując postawę z pierwszego kroku, z kijkami w otwartych dłoniach należy dołączyć delikatne wymachy ramion, ie wbijając kijów w podłoże.

3. Chwytając rękojeść kija w dłoni, należy wbić go w podłoże, tak, aby odepchnięcie miało kierunek do tyłu, a nie od dołu. Ręka wysunięta do przodu nie może być wyżej od linii pępka, a miejsce wbicia kija powinno wypadać mniej więcej w połowie kroku. Wbijamy kij w podłoże dłonią zamkniętą na rękojeści, ręka prosta przechodzi przez linię biodra do tyłu – odpychamy się od podłoża, puszczamy kij otwierając dłoń, i przenosimy go do przodu.

DSC_5489