Bażantowo wsiądzie na miejskie rowery

Rowery miejskie już wkrótce pojawią się również w Bażantowie. Dzięki zaangażowaniu społeczników, projekt „Rowerowa Kostuchna” wygrał głosowanie w Budżecie Obywatelskim i już w przyszłym roku w dzielnicy pojawią się cztery stacje rowerowe.

Na projekty, które walczyły o finansowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego, mieszkańcy Katowic mogli zagłosować za pomocą formularza internetowego lub w jednym z 34 stacjonarnych punktów zlokalizowanych na terenie całego miasta. Czwarta odsłona Budżetu Obywatelskiego obfitowała w największą liczbę zgłoszonych zadań. Mieszkańcy wybierali spośród 350 projektów. Uprawnionych do głosowania było 244 tys. osób, z czego zagłosowało 33 tys. Frekwencja wyniosła 13,6 proc.

Jednym ze zgłoszonych projektów była „Rowerowa Kostuchna”, która otrzymała 698 głosów – najwięcej w dzielnicy. Projekt przewiduje kontynuację rozbudowy kolejnych stacji – wypożyczalni rowerów miejskich.– Coraz więcej ludzi z nich korzysta. Powstały już w Ligocie i w Piotrowicach. Pomyśleliśmy, że warto połączyć południe kolejnymi stacjami – tłumaczy Dawid Kamiński, pomysłodawca projektu. – Konkurencja była spora, bo zgłoszono dużo ciekawych pomysłów. Wspólnie z sąsiadami i znajomymi udało nam się przekonać mieszkańców do naszego rozwiązania. Przeprowadziliśmy też udaną akcję informacyjną w portalach społecznościowych. Jesteśmy niezmiernie zadowoleni, że się udało – dodaje.

Zgodnie z projektem, którego wartość to około 180 tys. zł, stacje przewidziane są m.in. przy przystanku autobusowym w okolicy ul. Boya-Żeleńskiego 74A, w okolicy przystanku przy restauracji Anna Maria, a także przy Centrum Handlowym Bażantowo. – Wstępnie chcielibyśmy, aby stojak stanął przy supermarkecie Piotr i Paweł. Na razie konsultujemy z miastem, wybór konkretnej lokalizacji – podkreśla Kamiński i nie wyklucza, że w przyszłym roku również zgłosi do Budżetu Obywatelskiego kolejny rowerowy, zachęcający do aktywności fizycznej, projekt.

Moda na rowery miejskie opanowała Katowice. Tylko w tym roku dokonano 100 tys. wypożyczeń, a w systemie zarejestrowało się ponad 11 tys. nowych osób. Do dyspozycji mieszkańców pozostaje 35 stacji, jednak dzięki głosowaniu na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego już w przyszłym roku w różnych dzielnicach miasta łącznie pojawi się dodatkowych jedenaście stacji.