Bażantowo Południe. Pierwsze domy są już prawie gotowe

Przy ulicy Mlecznej w katowickiej dzielnicy Podlesie powstaje nowe osiedle domów jednorodzinnych. Bażantowo Południe to doskonałe miejsce do zamieszkania dla osób, które z jednej strony chcą odpocząć od zgiełku miasta, a z drugiej nie chcą rezygnować z zalet, jakie daje im mieszkanie w stolicy aglomeracji

TEKST: Piotr Kalsztyn

Nowe osiedle, budowane przez spółkę Millenium Inwestycje na powierzchni ponad 2 ha, utworzą 73 domy jednorodzinne rozmieszczone w 12 szeregach. Domy na osiedlu Bażantowo Południe będą miały zróżnicowaną powierzchnię (od 106 do 150 mkw.), podobnie jak działki (od 200 do 400 mkw.). Zabudowa szeregowa łączy ze sobą tradycyjną architekturę oraz współczesny design, co sprawia, że osiedle doskonale komponuje się z kameralnym charakterem okolicy.

Bażantowo Południe znajduje się około 500 metrów od centrum Podlesia, gdzie zlokalizowane są punkty handlowo-usługowe, a także szkoła podstawowa i przedszkole. Lokalizacja osiedla zapewnia komfortowy dojazd do centrum Katowic, Tychów, Mikołowa, a także do autostrad A4 i A1.

Wyzwaniem dla architektów pracujących nad projektem zabudowy było przeniesienie modernistycznej idei osiedla Bażantowo w podmiejskie tereny Podlesia. Projektanci nie chcieli przy tym naruszać obecnego charakteru sąsiedztwa. Dlatego podczas prac projektowych sięgnęli do doświadczeń architektury holenderskiej, która słynie z tego, w jaki sposób łączy współczesne koncepcje z tradycją.

Projekt Mlecznej nie miał oczywiście – z założenia – przenosić na nasz grunt architektury holenderskiej. Czerpie jedynie inspiracje z uniwersalnych idei zawartych w manifestach grupy twórców związanych z nurtem De Stijl. – Architektury nie możemy przenosić, musimy ją tworzyć zawsze zgodnie z ładem przestrzennym otaczającego miejsca, podnosząc jego walory funkcjonalno-estetyczne i mając na uwadze uwarunkowania kulturowe – pisał na łamach naszego magazynu Ireneusz Wasiewicz, architekt, który zaprojektował osiedle Bażantowo Południe. Architektura budynków przy ulicy Mlecznej łączy prostą bryłę z dwuspadowymi dachami, dzięki czemu ogranicza skośne ściany piętra. Aby uzyskać wysoki standard akustyczny, każdy dom posiada niezależne ściany i jest oddzielony od innych budynków w szeregu. Inwestycja realizowana jest etapami. Pierwsze 28 domów będzie gotowych już we wrześniu bieżącego roku. n