Architekci pod wrażeniem

Enklawa Kryształowa i Senior Residence znów stawiane za wzór. Tym razem podczas konferencji szkoleniowej dla śląskich architektów ArchiCare „Ergonomia i design w projektowaniu obiektów z funkcją wsparcia dla osób starszych”, która odbyła się w Bażantowie.

ArchiCare to cykl szkoleń dotyczących funkcjonalno-ergonomicznych aspektów w projektowaniu obiektów opieki geriatrycznej. Uczestnicy rozmawiają m.in. o rozwiązaniach architektonicznych stworzonych z myślą o osobach starszych. Dzięki prelekcjom, architekci mogą nabyć specjalistyczną wiedzę, ponieważ podczas studiów tematyka architektury przyjaznej seniorom najczęściej nie jest poruszana.

– Pokazujemy Senior Residence i Enklawę Kryształową jako referencję regionalną. To obecnie najlepsze obiekty tego typu na Śląsku – podkreślała Agnieszka Berens-Dąbrowska, organizatorka szkolenia. Podczas szkolenia dr inż. arch. Anna Szewczenko z Politechniki Śląskiej mówiła o wytycznych w projektowaniu obiektów dla osób starszych, Philip Larsson z firmy NC Nordic o projektowaniu mebli dla seniorów, a Bartosz Romanowicz z firmy Tarkett o wpływie dobrze zaprojektowanych obiektów na użytkowników.

O Enklawie Kryształowej i Senior Residence opowiadał Piotr Płoskoń, współwłaściciel Millenium Inwestycje.– Projektowanie budynków senioralnych jest niezwykle trudne, ponieważ tu nie można popełnić żadnego błędu. Drobne nieprawidłowości dyskwalifikują funkcjonalnie taki obiekt – tłumaczył Piotr Płoskoń. – Jesteśmy ogromnymi zwolennikami mieszkań z serwisem, bo one pomagają seniorom zachować wigor i wymagają od nich wykonywania domowych czynności. Dzięki temu, proces starzenia udaje się opóźnić.

Po części konferencyjnej architekci mogli zwiedzić oba obiekty i zobaczyć, jak funkcjonują. – Wszystko jest tu nowe, świeże, świetnie utrzymane. Ergonomia została zachowana w pełni, a całe wyposażenie jest zgodne z wytycznymi – oceniła Aleksandra Ciemborowicz, architektka z Katowic. – Mam sporo swoich spostrzeżeń na ten temat, bo opiekuję się mamą, która ma prawie 100 lat. Bardzo mi się tu podoba.

Pozytywne wyjątki

Mówi dr inż. arch. Anna Szewczenko, adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej oraz wiceprezes Fundacji Laboratorium Architektury 60+

Zaraz po Opolszczyźnie, Śląsk jest najszybciej starzejącym się regionem w Polsce. To generuje określone problemy oraz zwiększone zapotrzebowanie na opiekę. A tematyka mieszkań i obiektów dla seniorów nie jest jeszcze w Polsce dobrze rozpoznana. Nie ma w naszym kraju zbyt wielu przykładów dobrej architektury tego rodzaju. Oczywiście Enklawa Kryształowa i Senior Residence to pozytywne wyjątki. W zakresie przestrzennym można znaleźć tutaj wiele rozwiązań, które rzeczywiście wspomagają seniorów w ich codziennym funkcjonowaniu. To nie tylko otoczenie społeczne i jakość opieki, ale również przestrzeń, w której seniorzy przebywają.